Som v Afrike

Autor: Janka Princessa Čížová | 11.9.2013 o 13:57 | (upravené 11.9.2013 o 14:05) Karma článku: 7,58 | Prečítané:  2315x

Niekedy sa čudujem, čo mi je tak teplo. Prečo zo mňa toľko tečie? Potom sa prestanem čudovať a poviem si: veď si v Afrike, čo sa čuduješ. A to je obdobie dažďov. V období sucha si horúčavy ani nechcem predstaviť.

Bola som v meste. Kupovala som si kredit. Zákazník ma privítal welcome. Asi myslel, že vitaj v Afrike alebo v meste. A odporučil, aby som sa učila ich reč. Vošli sme do druhého obchodu a v treťom ma predavač privítal v Madi. A že sa mám učiť ich reč. Vôbec som si neuvedomila, že to bol ten istý človek z prvého obchodu. Všetci sa mi podobajú.

Minulé leto som bola v Chorvátsku. Raz ráno som sa zoznámila s dvomi tetuškami po sv.omši. Aké bolo milé, keď sme sa stretli v meste, po mene ma poznali a z diaľky zdravili. Tiež som si kúpila uterák na trhu. Anton predával. Keď sme išli okolo, vždy sme sa pozdravili ako starí známi.

Veľmi rada stretávam známych. Tu sa mi to veľmi nestáva. Ale dnes! Dnes som stretla dvoch ľudí, ktorých som poznala. Aj spoznala. Nádhera! Veľmi rada stretávam deti. Prídeme do dediny a hneď sa ich nazbiera desať a viac. Niekedy sa aj boja. Alebo čo. Ale keď vystriem ruku, odvážnejší prídu, podajú mi svoju rúčku na pozdrav a odídu. Niekedy sa dievčatá aj poklonia. Úctivo. Jedno dievčatko mi z bezpečia kraja cesty kývalo. Ostatné deti pobiehali, pristúpili, podali mi ruku, odstúpili. V Madi som ich pozdravila. Dievčatko som v Madi zavolala. Nečakala som, že sa tak rýchlo otočí a ujde. Vrátila sa. Pridala sa k ostatným. Pristúpila. Podala mi ruku. A bežala preč. Vrátila sa. Opýtala som sa v Madi Ako sa máš? Vypúlila na mňa svoje veľké tmavé oči, z úst sa vydralo zdesené oó, čo znamená áno. A zabudla povedať, že sa má dobre. Ušla ešte rýchlejšie ako prvýkrát. Keby sme mali auto zaparkované ešte ďalej, akiste by som ju vydesila aj ďalšími otázkami, ktoré som sa naučila. Ako sa voláš, koľko máš rokov a do ktorej triedy chodíš.

Som tu skoro dva mesiace. Nedávno som bola prvýkrát vonku z centra v noci. No, nebola noc, bola tma. 20:00. Stmieva sa tu dosť skoro. Fascinujúce! Všade ľudia. Tma. Žiadne pouličné osvetlenie. Iba v obchodoch sa svieti. Ľudia pomaly kráčajúc sa ustupujú vozidlu nášmu. Cesta cez dedinu. Tráva popri ceste aj 2m vysoká. Zrazu človek. V tráve. Stojí a čaká kým prejdeme. Akiste nás už z diaľky videl alebo počul. Ako môžu ľudia chodiť v takej tme bez lampy, bez svetla? Myšlienka sa premenila v otázku. Idú po ceste. Vedia smer. Finish. Tak trápne sa aj ja opýtam. Logické, keď vedia smer, tak idú. Po ceste.

I keď je tma. V duši. Viem smer. K Bohu. Idem. Aj keď nevidím. Často sa pýtam, či hľadám Božiu vôľu. Či plním Jeho vôľu alebo len vyrábam prekážky. Až keď sa človek obzrie, vidí. Aj ja som išla. V tme. Nevidela som do budúcnosti. Prečo mám nechať prácu? Nepýtam sa. Nechám. A čakám. Čo Boh povie. Kde mi dvere otvorí. A Boh ma poslal do Afriky. Na miesto mojich dávnych túžob! Ukáž mi, Pane, svoje cesty a pouč ma o svojich chodníkoch. (Ž 25,4)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?